Bonsai

Ürün Kodu: YÇ.03

Benzer Ürünler

06 Aralık
Bugün
07 Aralık
Yarın
08 Aralık
Cuma

Takvim

alarm Saat 03:00'a kadar teslimat için

Son 118 Dakika


1.750 .00 TL

Aynı Gün Teslimat
Güvenilir Ödeme
Havale & EFT Ödeme Seçeneği

Banka Logoları
Tüm banka ve kredi kartlarıyla uyumlu 3D Secure ödeme sistemi ile güvenle ödemenizi yapabilirsiniz.

Bonsai, bir ağaç büyütme sanatıdır. Özel tekniklerle büyütülen bu ağaçlar, saksılar içinde budanarak ve bodurlaştırılarak geliştirilirler. Bu sebeple bonsai ağaç için minyatür ağaç terimi de kullanılır.

Bonsai sözcüğü Türkçe olmadığı için birçok kişi bu kelimenin ne anlama geldiğini merak ediyor. Japonca kökenli olan bu kelime iki yarı kelimenin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

“Bon” kelimesi tepsi (tabak); “sai” kelimesi ise bitki anlamına gelir. Yani bonsai kelimesinin tam karşılığı “saksıdaki ağaç/bitki” şeklindedir.

Japon ağaçları arasında yer alan bonsai esasında Japonya’ya Çin’den getirilmiştir. Bonsai sanatı Çin’de penjing adı ile anılmaktadır. Ancak Çinliler tarafından yapılan penjing (ağaç minyatürleştirme sanatı) bonsai bitkisinden biraz farklıdır.

Penjing sanatında saksıda tek bir ağaç bulunmaz. Ayrıca bu sanatta yalnızca ağaç da kullanılmaz. Tek bir saksının içinde birden fazla ağaç ve bu ağacın gölgesinde oturan bir köylü tasvir edilmekteydi.

7. ve 9. yüzyıllar arasında Japonya’ya getirildi. Japonlar bu sanatı yeni bir yorum kattılar. Böylece minyatür ağaç sanatında yeni bir oluşum gerçekleşti.

Bonsai ağaçları ülkemizde yeni yeni popülerleşmeye başlamıştır. Ancak ağaç minyatürleştirme sanatı binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir.